Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Ogród Zoologiczny w Łodzi


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
ZOO w Łodzi
Foto Galeria

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi  - jeden z kilkunastu ogrodów zoologicznych znajdujących się w Polsce. Pod względem powierzchni (16,4 ha) zajmuje 8 miejsce, w zróżnicowaniu swego zwierzostanu jest na 5. pozycji. Łódzkie zoo znajduje się u zbiegu ulic Krzemienieckiej i Konstantynowskiej.

Historia

Łódzki Ogród Zoologiczny powstał na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej, w dzielnicy zwanej Zdrowie. Zajmował wówczas obszar 8,9 ha. Nie znana jest dokładna data otwarcia Ogrodu. W archiwach Łodzi nie zachowały się żadne dokumenty, więc za początek jego istnienia przyjęto moment ukończenia budowy parkanu, co miało miejsce jesienią 1938 roku.

Pierwszym mieszkańcem łódzkiego ZOO był jeleń o imieniu Boruta, który przywędrował do centrum miasta i został złapany na placu Reymonta.

Drugą wojnę światową łódzki ogród przetrwał w całkiem dobrej kondycji, a po wyzwoleniu, w roku 1945, trafiła tu znaczna część zwierząt ze zniszczonego ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. W 1950 roku łódzkie ZOO powiększyło swój obszar niemal dwukrotnie, do 16,64 ha.

Ogród systematycznie się rozwijał. Jeszcze w latach pięćdziesiątych powstał duży skalny wybieg dla pawianów, który wkrótce stał się wizytówką łódzkiego ZOO. W roku 1968 oddany został do użytku pawilon dla dużych kotów połączony z kompleksem nowoczesnych wybiegów.

Jubileusz 50-lecia ogrodu zbiegł się z wybudowaniem przestronnego budynku żyrafiarni oraz dużego, trawiastego wybiegu dla tych zwierząt, a na 60-lecie powstał szpital i kwarantanna weterynaryjna.

W 1999 r. zakończono budowę nowej chłodni co bardzo poprawiło warunki przechowywania żywności dla zwierząt. Dwa lata później, w pobliżu wybiegów żubrów i bizonów oddana została do użytku stajnia antylop połączona z ekspozycją ptaków. W tym samym roku większość ptaków drapieżnych i sów przeprowadza się do nowych wolier z ekspozycją za szybami.

Wiosną 2004 roku w nowym, całorocznym pawilonie niedaleko żyrafiarni zamieszkały dikdiki, rozmaite ptaki oraz południowoamerykańskie żaby. Rok później za lwiarnią powstała duża woliera, gdzie mieszkają rozmaite ptaki i żółwie wodne. Południowa część lwiarni została zmodernizowana i zajmują ją serwale.

W ciągu ostatnich lat został urozmaicony plac zabaw dla dzieci. Także z myślą o najmłodszych od kilku lat systematycznie powiększany jest teren mini zoo, gdzie najmłodsi mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

Obecnie trwają prace nad projektem nowego wiwarium, które zastąpi wysłużony już budynek. Będzie to dwukondygnacyjna, nowocześnie wyposażona budowla.

W ciągu 70 lat istnienia ogrodu odwiedziło go ponad 20 milionów zwiedzających.

Liczba zwierząt

Obecnie w Ogrodzie mieszka prawie 3000 zwierząt:

    * około 470 ssaków w 80 gatunkach
    * około 530 ptaków w 137 gatunkach
    * około 210 gadów w 56 gatunkach
    * około 280 płazów w 16 gatunkach
    * około 1200 ryb w 96 gatunkach&nbsp[1];

Wyróżnienia

Ogród wpisano do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, skupiającego także 9 innych największych ogrodów w Polsce, spełniających normy i wymogi EAZA - w Poznaniu, Toruniu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Chorzowie.

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_Ogr%C3%B3d_Zoologiczny_w_%C5%81odzi
ZOO w Łodzi