Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Podziemna trasa turystyczna „Arado” w Kamiennej Górze

Podziemna trasa turystyczna „Arado” 
Foto Galeria 2012

Podziemna trasa turystyczna „Arado” w Kamiennej Górze
Podziemna trasa turystyczna "Arado" w Kamiennej Górze

W pięknie wkomponowanym w górzystą scenerię mieście Kamienna Góra dnia 5.maja.2012 roku miało miejsce otwarcie podziemnej trasy turystycznej. Nowa w rejonie dolnego śląska trasa turystyczna obrała nazwę "Arado" i nawiązuje do projektu latającego skrzydła które miało być nową bronią III Rzeszy. Podziemna Trasa turystyczna rozciąga się pod góra parkową a wejście do niej znajdziemy od ulicy lubawskiej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy gdy do wnętrza sztolni wprowadził nas "więzień" czyli przebrany w ówczesny strój przewodnik. Sztolnie były mroczne i ponure. Szliśmy w głąb góry natrafiając na wartownie. Po oglądnięciu pięknie zaaranżowanej i wypełnionej eksponatami z epoki wartowni, podążaliśmy dalej ciemnymi wijącymi się korytarzami, mijając jakieś tajemnicze skrzynie. Przewodnik opowiadał o podziemiach, o ich powstaniu i domniemanej funkcji. Mogliśmy zobaczyć tajne laboratorium w którym prowadzono dziwne eksperymenty, ponadto przez całą podziemną drogę natykaliśmy się na liczne eksponaty z minionego czasu II wojny światowej. W jednym z korytarzy widzieliśmy rakietę V2, a za rogiem zwabieni dziwnymi odgłosami zauważyliśmy pracujących więźniów, którzy w pocie czoła drążyli kolejne tunele. Przechodziliśmy również przez hale w której produkowano komponenty do samolotów. Podczas wędrówki przez podziemia spotkaliśmy wielu strażników oraz naukowców pracujących w mrocznych korytarzach nad nowa bronią.
Cała trasa jest bardzo ciekawa i warta polecenia. Same sztolnie wypełnione są przeróżnymi eksponatami z okresu   II wojny. Liczne wystawy i zaaranżowane pomieszczenia takie jak laboratorium , hala produkcyjna, zalany korytarz, rakieta V2 oraz pracujący jeńcy nadają dodatkowego smaczku i pozwalają przenieść się w odległe czasy.
Podsumowując - trasa bardzo ciekawa, na pewno warta polecenia, każdy kto zdecyduje się wejść do podziemnego świata "Arado" na pewno nie będzie żałować i chętnie tu powróci by żywo obcować z historią zagadkowych podziemnych fabryk III Rzeszy.

Autor: Zdrach

Opis
Trasa mieści się pod Górą Kościelna (Góra Parkowa) Tutaj znajduje się jeden z najciekawszych podziemnych kompleksów. Obiekt ten posiada powierzchnie: 1300 m2 i kubaturę 4350 m3 i długość korytarzy 350 m,
szerokość 3 m i wysokość od 2,1m do 2,5 m. Największą atrakcją kompleksu jest olbrzymia hala o długości 55,5 m, szer. 7 m , wys. 5,2 m. Hala ta została obudowana cegłą, a wolne przestrzenie między obudową a skałą, wypełniono lekkim betonem. Wyraźnie widać, że hala została niedokończona, prawdopodobnie miała być powiększona.

Więcej historii podziemi znajdziesz na http://www.arado.pl/

Pokaż Miejsca na większej mapie
Podziemna trasa turystyczna „Arado” w Kamiennej Górze

Podziemna trasa turystyczna „Arado” 
Foto Galeria 2020