Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Pokaż Imprezy na większej mapielokalizacja

Kalisz Wyprawa Po Bursztyn Foto Galeria

Świat starożytności, który dotąd znaliśmy tylko z filmów, książek i zajęć szkolnych, już 12 i 13 czerwca będzie na wyciągnięcie ręki, bo tylko 60 km od Konina, w nieodległym Kaliszu. Zjadą tam grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech, Niemiec i Węgier, by współtworzyć festiwal, jakiego jeszcze nie było. Organizatorzy zapraszają również mieszkańców Konina i powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego.

Kalisz świętuje w tym roku swój wielki jubileusz. Mija właśnie 1850 lat od kiedy grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz po raz pierwszy zaznaczył starożytną Kalisię na swoich mapach. Ten jubileusz to okazja do zapoznania się z dawnymi czasami. Dzięki organizowanemu w dniach 12-13 czerwca festiwalowi historycznemu „Wyprawa po bursztyn”, zobaczymy w Kaliszu jak rzeczywistość starożytnego Rzymu docierała tam za sprawą szlaku bursztynowego, którym kupcy znad Adriatyku podróżowali nad Morze Bałtyckie po złoto Północy.

Rzymscy legioniści, barbarzyńcy, gladiatorzy i rzemieślnicy opanują centrum miasta. Zobaczymy jak żyli, walczyli i pracowali. Główną częścią festiwalu będzie widowisko „Wyprawa po bursztyn”, pełne akcji, jak w filmie, ale od filmu lepsze, bo widz będzie nie tylko obserwatorem, ale też uczestnikiem wydarzeń.

Widowisko rozpocznie wyjątkowe posiedzenie Rady Miejskiej Kalisza – kaliscy radni, dotąd obradujący w dusznych murach ratusza, tym razem przywdzieją antyczne szaty i na placu Świętego Józefa odbędą publiczną debatę w iście starożytnym stylu. To będzie swoiste preludium do spektakularnego widowiska historycznego.
Prawdziwa gratka dla widzów rozpocznie się wraz z paradą, która przejdzie ulicami Kalisza. Legioniści, Celtowie, Germianie, Słowianie, rzemieślnicy, gladiatorzy z rydwanem i wóz rzymski w towarzystwie młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta przy dźwiękach muzyki zaprezentują się w ponad 100-metrowej kolumnie przemierzającej centrum miasta. Bitwa na moście, targ niewolników, napad na konwój i porwanie wozu kupców rzymskich dostarczą mnóstwo emocji i widowiskowych atrakcji w trakcie parady.

Gwoździem programu będzie wielka bitwa w Parku Miejskim. Rzymianie i ich kunszt sztuki wojennej versus barbarzyńcy – dzicy i żywiołowi. A po bitwie. walki gladiatorów, igrzyska, rytuały...

Festiwal wciągnie widzów w sam środek antycznego świata. Będzie można wziąć udział w targu niewolników, wejść do obozowiska rzymian i barbarzyńców, odwiedzić pełne atrakcji stanowiska rzemieślników. Garncarz, kowal, szewc, złotnik, brązownik, bursztynnik zachwycą wszystkich swoimi umiejętnościami. Działać będzie rzymska kuchnia. Nie zabraknie też antycznej magii, medycyny i perfumerii.

Również najmłodsi nie będą się nudzić podczas festiwalu historycznego – dla nich zaplanowano konkurs wyławiania bursztynu i plac zabaw bursztynowych. To będzie fascynujące spotkanie z przeszłością, które zapewni znakomitą zabawę dla widzów w każdym wieku.

PROGRAM:

12 czerwca

16.00 – 16.25: widowisko „Po Bursztyn”, inscenizacja „Debata, przyjęcie poselstwa oraz podpisanie porozumień handlowych”
16.30 – 16.50: parada ulicami: Kolegialną, Sukienniczą, Mostem Żelaznym, Aleją Wolności, Mostem Kamiennym
16.50 – 17.00: inscenizacja „Bitwa na moście”
17.15 – 17.30: inscenizacja „Targ niewolników” - Główny Rynek
17.40 – 17.55: inscenizacja „Porwanie wozu kupieckiego” - Plac Jana Pawła II
19.00 – 22.00: „Pokazy walk gladiatorów” - Park Miejski (plac przy Bazylice Św. Józefa)

12-13 czerwca – Park Miejski w Kaliszu

10.00 – 22.00: obozowiska legionistów rzymskich, kupców, rzemieślników (prezentacja antycznej kuchni rzymskiej, wytwarzania biżuterii, wytwarzania perfum, pokazy odlewnictwa, tkactwa, kaletnictwa), Barbarzyńców, Celtów, Prasłowian, plac zabaw bursztynowych dla dzieci, plac pokazów militarnych, stoiska promocyjne miast partnerskich oraz stanowiska degustacyjne firm sponsorujących.

13 czerwca

12.00 – 18.00: „Pokazy walk gladiatorów, legionistów i barbarzyńców” - Park Miejski (plac przy Bazylice Św. Józefa)

Organizatorzy zapraszają też na:
Otwarcie wystaw. „Magia Bursztynu”, „Na Bursztynowym Szlaku”, „Piękno Zaklęte w Bursztynie” - 10 czerwca 2010, godz. 18.00 - Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Międzynarodową Konferencję Naukową „Kalisia na bursztynowym szlaku. Wspólne dziedzictwo kulturowe Europy” - 11 czerwca 2010 - Sala Sesyjna Ratusza w Kaliszu

19 czerwca: Randy Brecker w Kaliszu

Będzie to niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju koncert. Randy Brecker wystąpi z trio Włodka Pawlika i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. To właśnie dyrektor kaliskiej Filharmonii namówił Pawlika, by specjalnie dla Kalisza napisał suitę „Bursztynowy Szlak”, która będzie nawiązywać do historii miasta i całego przebiegu szlaku, od Italii po Morze Bałtyckie.

65-letni dziś Randy Brecker nagrywał z takimi artystami jak Billy Cobhan, Bruce Springesteen, Charles Mingus, Blood, Sweet and Tears, Horacy Silver, Frank Zappa, Chris Parker i wielu innymi. Akompaniował takim gwiazdom rocka i popu jak Janis Joplin, Stevie Wonder i James Brown.

źródła:
http://www.amber-expedition.com/s,26,widowisko.html
http://www.terazkonin.pl/imprezy/informacja/54759/Wyprawa-po-bursztyn
http://terazturek.pl/aktualnosci/informacja/55302/Kalisz.-Wyprawa-po-bursztyn
Kalisz Wyprawa Po Bursztyn

Kalisz Wyprawa Po Bursztyn
12-13 Czerwca 2010