Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
Plac Strzegomski Wrocław
Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy Plac Strzegomski Wrocław

Niemieckie Schrony Przeciwlotnicze Wrocław
Festung Breslau


Pokaż Militaria na większej mapie
Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy ul. Grabiszyńska Wrocław, Festung Breslau Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
ul. Grabiszyńska Wrocław
Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy ul Ładna Wrocław, Festung Breslau Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
ul Ładna Wrocław
Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy ul Słowiańska Wrocław, Festung Breslau Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
ul Słowiańska - Ołbińska Wrocław
Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy Plac Solny Wrocław, Festung Breslau

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
Plac Solny  Wrocław
Foto Galeria

Powstanie naziemnych schronów przeciwlotniczych we Wrocławiu zwane Luftschutz Hochbunker datuje się na 1940-42r. W tych latach wojska niemieckie ko
ntrolowały niemal całą Europę. Pojawia się jednak pytanie: po co budować takie schrony skoro i tak są one zbyt małe by pomieścić większą liczbę osób? Pozostaje jedynie aspekt psychologiczny, który odgrywał wielką rolę w podniesieniu morali mieszkańców Wrocławia. Pojawia się również kolejny ciekawy wątek, a mianowicie tak zwany Podziemny Wrocław.
Wrocławskie schrony zostały zaprojektowane przez znanego w Wrocławiu z budowy hali targowej i stadionu olimpijskiego architekta o nazwisku Richard Konwiarz. Konwiarz w projekcie schronów stylistyką nawiązywał do architektury rewolucyjnej epoki późnego klasycyzmu.
Co do domniemanych podziemi
to nie trudno zgadnąć, że dostępne po wojnie plany nie wskazują na ich istnienie. Faktem są natomiast zeznania świadków, którzy opowiadają o podziemnych lochach, korytarzach, drogach i innych obiektach zwanych w skrócie podziemnym miastem. Wiemy, że Niemcy budowali podziemny Berlin, są na to dowody i odkrycia np. pod berlińskim zoo, więc dlaczego nie mieli by realizować swych megalomanistycznych planów również w jednym z większych miast Rzeszy jakim był niewątpliwie Wrocław? Zauważmy, że obiekty rozlokowane są po obrzeżach Wrocławia (jakby w narożnikach miasta), ponadto zeznania świadków głoszą o tunelach, jakie miały łączyć te obiekty. Świadkowie mówią również o kilkukondygnacyjnych walcowatych obiektach, które miały znajdować się we Wrocławiu. Ciekawe to teorie i miejmy nadzieje, że przyszłość przyniesie rozwiązanie tej zagadki, gdyż co jakiś czas inspirujące poszukiwaczy i pasionatów zagadki II wojny są wyjaśniane.
  
Opis poszczególnych obiektów

Schron Przeciwlotniczy ul. Grabiszyńska Wrocław
- schron w zamiarze projektanta miał wtopić się w okoliczną zabudowę, to też przypomina kamienicę. W czasie wojny mieściła się w nim również składnica map.
Wedle wojennych podziemnych tajemnic miał dochodzić do niego tunel biegnący w kierunku Dworca Głównego. Jedne z zeznań dowódcy batalionu 955 pułku piechoty 309 Dywizji 6 Armii kapitana Nimakina walczącego na ulicy Grabiszyńskiej, opisują walki o elektrownię. Po przełamaniu niemieckiej obrony, Nimakina zdobył elektrownię. Według jego zezań niemieccy obrońcy wycofali się podziemnym tunelem. Pościg okazał się niemożliwy, gdyż Niemcy zalali tunel wodą. Tunel mógł okazać się tunelem komunikacyjnym. Walki miały miejsce blisko bunkra na Grabiszyńskiej, a dokładnie w kwadracie Grabiszyńska, Żelazna, Oporowska, Stalowa. Tunel miał biec w kierunku Dworca Głównego.

Schron Przeciwlotniczy przy placu Strzegomskim
- ma budowę cylindryczną jest obiektem wolno stojącym o  żelbetonowych ścianach grubości 1,1m i stropach
1,5m
, wysokość budowli to 25 metrów.
Podczas walk o  Festung Breslau pełnił funkcję szpitala fortecznego nr II Festunglazaret II, był to również punktu oporu.W latach 50 XXw  na Placu Strzegomskim za bunkrem obozowali Cyganie, ze swoim taborem. Lata 90 to czas, w którym w schronie mieściły się sklepy i pub. Obecnie mieści muzeum współczesne.

Schron Przeciwlotniczy przy ul. Słowiańskiej i Ołbińskiej
  - ma konstrukcję walca podobnie jak ten na Placu Strzegomskim, jednak jest od niego mniejszy. Podobnie, jak pozostałe, charakteryzuje go gruba żelbetonowa konstrukcja. Ciekawostką jest, że w jego wnętrzu natrafiono na zamurowane klatki schodowe.

Schron Przeciwlotniczy ulicy Ładnej
- przypomina ten z ulicy Grabiszyńskiej. Wyglądem przypomina zwykłą kamienicę. Znajduje się w pobliży Placu Grunwaldzkiego, co wzbudza ciekawość, gdyż z Placem Grunwaldzkim wiąże się wiele historii i pogłosek o rzekomym kompleksie podziemnym, w którym miał znajdować się spory szpital. W 1947r w Szczecinie miano przesłuchiwać komendanta obiektu, który zeznał że pod placem Grunwaldzkim, miał mieścić się dwupoziomowy szpital. Wejścia Niemcy wysadzili, a ewakuowano jedynie lekko rannych pacjentów. Komendanta miano przetransportować do Wrocławia by wskazał lokalizację obiektu, jednak nigdy tam nie dotarł, gdyż został zamordowany.


Schron Przeciwlotniczy Plac Solny - r
zesze turystów codziennie przemierzają Plac Solny nie zdając sobie sprawy, że pod stopami mają schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Dzisiaj do schronu wejść nie można, a szkoda, bo to bardzo ładny i unikalny zabytek. Wejście do niego znajduje się przy damskiej toalecie na Placu Solnym. Obiekt ma 1000m powierzchni i zdolny jest pomieścić około 300 osób. W czasach świetności posiadał własne toalety, kanalizacje oraz inną infrastrukturę. Obiekt stworzył Richard Konwiarz.

Schron Przeciwlotniczy przy ul. Białodrzewnej we Wrocławiu -
Ostatni z opisywanych przeze mnie schronów znajduje się przy ulicy Białodrzewnej we Wrocławiu. Betonowy Luftschutz Hochbunker został zaprojektowany tak jak pozostałe przez  Richarda Konwiarza. Schron wyglądem przypomina schron z ulicy Ładnej, jest długi na 22m szeroki na 17m i wysoki na 8m, o grubość zewnętrznych ścian ok 2m. Obecnie schron posiada płaski dach jednak pierwotnie posiadał on dach maskujący. Na poszczególnych kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia dla ludności również z miejscami leżącymi, ponadto znajdowały się w nim inne pomieszczenia takie jak  pokój wartowników, pokój dowódcy, ubikacje, wentylatornia i inne. Pierwotnie schron zaopatrzony był w dwa wejścia jednak do naszych czasów ostało się tylko jedno ponieważ drugie zamurowano.
Ciekawym jest fakt lokalizacji schronu. Zagadkowy schron zlokalizowano poza centrum miasta co bardzo dziwi gdyż schrony tego typu Niemcy budowali w centrum miast. Teorii co do słuszności lokacji jest wiele jedna mówi o tym, że miało tam powstać wielkie osiedle mieszkaniowe, inna teoria mówią o prominentnych mieszkańcach okolic schronu, jeszcze inna głosi o wejściach do podziemnej części miasta i stacji metra. Na pewno nie można oskarżyć Niemców o bezcelowość budowy. Należy również zauważyć  fakt istnienia w pobliżu dwóch schronów obserwacyjnych na ulicy Żernickiej i ulicy Szczecińskiej które ulokowano pozornie bez celu w szczerym polu. A może w pobliżu ulokowano jakąś tajną fabrykę lub poligon doświadczalny na którym Niemcy testowali tajne technologie. Teorii które rozbudzają naszą wyobraźnie jest wiele. Faktem jest jedynie posępny zimnobetonowy budynek stojący poza miastem.
         


Autor: Zdrach
Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy ul Białodrzewna Wrocław, Festung Breslau Foto Galeria

Niemiecki Schron Przeciwlotniczy
ul Białodrzewna
Foto Galeria