Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Westerplatte

Na zwiedzanie Westerplatte wybraliśmy się 1 września. Westerplatte, symbol rozpoczęcia się II wojny światowej, znajdziemy w Gdańsku u ujścia martwej Wisły. Dziś mieści się tu muzeum, Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz pozostałości po dawnym garnizonie. Zwiedzanie zaczynamy od obszernego parkingu i udajemy się w stronę okazałego bunkra z 1911 roku, który nazwano placówką Fort. Bunkier obecnie jest zamknięty, więc po obejściu go i obejrzeniu, ruszamy w stronę cmentarza poległych obrońców Westerplatte. Jest to cmentarz, na którym pochowano żołnierzy biorących udział w obronie tej placówki w pierwszej fazie II wojny światowej. Kolejno udajemy się, by zwiedzić zniszczone koszary. Koszary, pomimo zniszczenia, są utrzymane w formie trwałej ruiny i można je zwiedzać. Na ścianach widać jeszcze ślady po pociskach i odłamkach. Z koszar udajemy się do Pomnika Obrońców Westerplatte. Pomnik ten to ponad 20-sto metrowy monolityczny monument upamiętniający obrońców Westerplatte, który został odsłonięty 9 października 1966. Pomnik znajduje się na dość dużym nasypie, a ze szczytu roztacza się bardzo ciekawy widok na Gdańsk i Zatokę Gdańską. Po odwiedzeniu tego miejsca udajemy się do wartowni nr1, w której zorganizowane jest muzeum. Aby tam dotrzeć mijamy jeszcze pozostałości wartowni nr 3 i ponownie ruiny koszar. W muzeum oglądaliśmy eksponaty opowiadające nam historię obrońców tego miejsca i początków II wojny światowej. Po tym opuściliśmy to miejsce i udaliśmy się w dalszą drogę.
Wizyta na Westerplatte, tak symbolicznym dla Polaków miejscu, to pełna zadumy wycieczka w przeszłość. Na pewno warto odwiedzić to miejsce przypominające o mężnych obrońcach naszego wybrzeża.
Autor:zdrach

Rys historyczny

Ciekawsza historia tego półwyspu zaczyna się w maju 1734 roku. Wtedy to wylądowało tu 2,5 tysiąca Francuzów. Był to korpus interwencyjny hrabiego Ludwika de Plélo, który próbował przełamać oblężenie Gdańska zajmowanego przez Rosjan w czasie wojny o sukcesję polską. Kolejną ciekawą datą był rok 1835, w którym powstał tu zakład kąpielowy z restauracją. Po pierwszej wojnie światowej, a dokładniej 31 października 1925 roku, półwysep Westerplatte został przekazany Polsce przez Wolne Miasto Gdańsk. Liga Narodów przyznała Polsce 7 grudnia 1925 roku prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte. W kolejnych latach 1926-39 na tym terenie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Westerplatte rozsławiło się na początku II wojny światowej. Dnia 25 sierpnia 1939 roku przypłynął do Gdańska niemiecki pancernik szkoleniowy Schleswig-Holstein. Przybyły z rzekomą misją szkoleniową okręt miał pod pokładem ukrytą kompanię szturmową Kriegsmarine. Dnia 1 września 1939 roku okręt zaatakował i rozpoczęła się obrona Westerplatte przez Polaków. Polski garnizon walczył samotnie okrążony przez o wiele silniejszą armię niemiecką. W marcu 1940 roku utworzono na półwyspie podobóz Abteilung Aussenstelle obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Po wojnie rozminowano teren półwyspu, a na miejscu wartowni nr 5 ustawiono krzyż i tablicę z nazwiskami poległych tworząc symboliczny cmentarz poległych. W 1966 roku odsłonięto Pomnik Obrońców Wybrzeża. Na 20 metrowym kopcu ustawiono ponad 20 metrowy pomnik, który swoim kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Dziś teren można zwiedzać, powstało tu również muzeum opowiadające historię tego miejsca.
Rys historyczny na podstawie://pl.wikipedia.org/wiki/Westerplatte

Westerplatte


Pokaż Militaria na większej mapie

Westerplatte
Foto Galeria

Westerplatte