Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Artyleryjska grupa warowna Stachelberg

Stachelberg Podziemia
Foto Galeria

Artyleryjska grupa warowna Stachelberg

Pokaż Militaria na większej mapie
Artyleryjska grupa warowna Stachelberg
Artyleryjska grupa warowna Stachelberg jest jednym z obiektów fortecznych w pasie czechosłowackich umocnień osłaniających północną granicę państwa. Decyzję o budowie tych umocnień podjęto w 1932 roku, po fiasku genewskiej konferencji rozbrojeniowej i dojściu Hitlera do władzy, który żądał zwrotu Sudetów zamieszkałych przez mniejszość niemiecką. Obszar warowny wzorowany na Francuskiej Linii Maginota w założeniu miał rozciągać się na północnej granicy Czechosłowacji, od Odry do pasma Karkonoszy, na odcinku 263 kilometrów. Budowę fortyfikacji wstrzymano w 1938 roku po konferencji Monachijskiej, kiedy to podpisano porozumienie o przyłączeniu pogranicznych terenów zamieszkiwanych głównie przez Niemców do III Rzeszy.  
Artyleryjska grupa warowna Stachelberg miała być największą grupą warowną budowanych fortyfikacji. Znajduje się na północ od Trutnova. Gdyby została ukończona składała by się z 11 bloków bojowych, a w tym z czterech bloków piechoty, dwóch bloków wież wysuwalno-obrotowych, dwu tradytorów artyleryjskich, dwóch bloków moździerzy i bloku wejściowego. Budowę rozpoczęto w 1937 roku i niebawem w wyniku porozumienia w Monachium, zaniechano ją rok później. Udało się jednak wybudować kilka lekkich schronów, 3,5 kilometra podziemnego chodnika, jeden blok bojowy T-S 73 oraz fundamenty pod trzy inne.
Dziś obiekt dostępny jest dla ruchu turystycznego. Zmotoryzowanym polecam zostawić auto na przygotowanym parkingu i wzdłuż ścieżki dydaktycznej udać się w kierunku budynku T-S 73. Po drodze z parkingu mijamy lekkie schrony bojowe, podstawę schronu ciężkiego, podstawy kruszarek oraz okopy, które również możemy zwiedzić. Po dojściu do wspomnianego obiektu udajemy się w stronę małych drzwi awaryjnych, gdzie znajduje się wejście. Wewnątrz zobaczymy pamiątki związane z czeskim wojskiem oraz zwiedzanymi fortyfikacjami, są tu m.in. różnorakie mapy, modele uzbrojenia, cała makieta grupy warownej oraz wiele innych pamiątek. Wewnątrz tego budynku znajduje się również wejście do podziemi. Uwaga zwiedzanie podziemi odbywa się tylko z przewodnikiem o określonych godzinach, polecam zatem zajrzeć na stronę muzeum (www.stachelberg.cz). Po zakupie biletów udajemy się głęboką klatką schodową do podziemi. Po zejściu na dół idziemy długim, wąskim tunelem w głąb podziemnego labiryntu. Dochodzimy do głównego szlaku komunikacyjnego, czyli do dość sporych rozmiarów tunelu. Tam przygotowane są z użyciem manekinów, różnorakie ekspozycje przedstawiające proces budowy tuneli. Jest więc pokazana scena odwiertów, strzelania skał, szalowania oraz innych prac. W podziemiach jest wiele odnóg do innych korytarzy, składów amunicyjnych, pomieszczeń dowodzenia i sal. Całość wykuta jest w skale i sprawia niesamowite wrażenie. Ponadto przewodnik jest bardzo miły i widać że ceni turystów. Po zwiedzeniu niebagatelnych podziemi udajemy się z przewodnikiem na zewnątrz by zwiedzić lekki schron WZ 37. Schron jest odrestaurowany, znajduje się w nim dalmierz, stanowisko ckm oraz inne, potrzebne do przeżycia w takich warunkach, sprzęty. Po skończonej wycieczce możemy napawać oczy niezwykłymi widokami na góry, jest tu nawet specjalna platforma widokowa. Na terenie obiektu znajduje się mała gastronomia serwująca m.in. gorące dania i piwo. Grupa warowna Stachelberg to bardzo dobrze przygotowany obiekt z  przeznaczeniem dla ruchu turystycznego; polecam go wszystkim, bo wrażenia, szczególnie z podziemi, długo zostaną w naszej pamięci.
autor:zdrach 

     

Stachelberg Obiekty Naziemne
Foto Galeria

Artyleryjska grupa warowna Stachelberg