Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
W Grodzie Kraka rodzina z pewnością nie będzie się nudzić. Ilość atrakcji, które mogą być frajdą zarówno dla rodziców, jak i małych odkrywców jest naprawdę pokaźna. W przeciągu ostatnich lat do najpopularniejszych dołączyło Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie. Na czym polega magnetyzm tego miejsca i dlaczego warto je odwiedzić z rodzinką? Już wyjaśniamy!

Włochy i narty to połączenie idealne.
My wiemy, gdzie wyrobić skipass

Muzeum – wehikuł czasu


Podziemia Rynku w Krakowie to muzeum prezentujące odkrycia dokonane przez archeologów podczas trwających 5 lat wykopalisk. Efekty badań przeszły najśmielsze oczekiwania naukowców. Znaleziono nie tylko pozostałości budynków, ale również całe mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, doskonale zachowane fragmenty średniowiecznych brukowanych dróg oraz liczące ponad 200 pochówków cmentarzysko z XI wieku. Znaleziska pozwalają opowiedzieć całą średniowieczną historię Krakowa z perspektywy życia codziennego mieszkańców. Twórcy ekspozycji w podziemiach postanowili stworzyć fascynującą narrację o dawnych dziejach miasta, łącząc prezentację archeologicznych artefaktów i wykorzystanie w kreatywny sposób nowoczesnych technologii. W efekcie Podziemia Rynku w Krakowie to prawdziwy wehikuł czasu.


Co w Podziemiach?


Już przejście przez kurtynę z pary wodnej przesłaniającą wejście kreuje wrażenie wkraczania w inną rzeczywistość. Jeszcze nie raz zaskoczą nas na wystawie cieszące zmysły drobiazgi – a to interaktywna kałuża, a to projekcja filmu prezentującego kłótnię przekupniów obfitującą w średniowieczne, mięsiste zwroty, a to hologramy 3D przedstawiające ewolucję poszczególnych budowli Rynku.


Cała ekspozycja jest przejrzysta i podzielona na kilka stref tematycznych. Na początek przed nami prezentacja zagadnień związanych ze średniowiecznym handlem i transportem. Nie brzmi pasjonująco? Okazuje się jednak, że można o tych zagadnieniach opowiedzieć w naprawdę ciekawy sposób. Interaktywna mapa kontaktów handlowych, wóz, jakim w średniowieczu przewożono towary, urządzenia umożliwiające sprawdzenie, ile wynoszą nasz wzrost i waga w średniowiecznych jednostkach – wszystko to uruchamia wyobraźnię i sprawia, że zaczynamy rozumieć kontekst, w jakim funkcjonowały oryginalne znaleziska z Rynku. Na nas ogromne wrażenie robi również możliwość podziwiania całych fragmentów średniowiecznych brukowanych dróg!


Dalej jest tylko ciekawiej. Obejrzeć można rekonstrukcję średniowiecznych warsztatów, a przy reliktach spalonych przez Tatarów chat osady przedlokacyjnej (funkcjonującej tu przed lokacją Krakowa i wyznaczeniem Rynku) zobaczymy przejmującą wideo-rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń. Do naszych ulubionych należy część ekspozycji związana z XI-wiecznym cmentarzyskiem. Nie tylko poznamy tu sposób zaaranżowania pochówków sprzed niemal tysiąca lat i zobaczymy przedmioty znalezione przy zmarłych, ale będziemy mieli również okazję dowiedzieć się, jak wyglądali i jak zakończył się ich żywot. Na wystawie możemy również zajrzeć do zachowanych XIII-wiecznych kramów, a na zakończenie obejrzeć filmy prezentujące dalsze dzieje miasta.


Gwarantujemy, że Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie to miejsce idealne na rodzinną wyprawę. Zwiedzanie uczy, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim sprawia ogromną frajdę. Turyści bardzo sobie chwalą zwiedzanie muzeum z przewodnikiem! Dokładny opis trasy zwiedzania i atrakcji muzeum znajdziecie na Podziemia Rynku w Krakowie.