Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Pałac w Boczkowie


Pokaż Zamki i Pałace na większej mapielokalizacja

Pałac w Boczkowie
Foto Galeria

We wsi Boczków natrafiamy na dwór z XIX wieku. Ruina budowli wznosi się wśród zaniedbanego parku. Charakterystycznym jest frontowy portyk z czterema kolumnami. Ogólnie budowla zniszczona i zaniedbana

Historia

Miejsce to jest znane już od 1403 roku. 27 grudnia 1918 roku został tu zastrzelony przez żołnierzy niemieckich pełniący służbę patrolową Jan Mertka z Batalionu Pogranicznego (utworzonego w Szczypiornie m.in. w oparciu o żołnierzy I Pułku Piechoty Polskiej, uczestników wydarzeń Republiki Ostrowskiej). Była to pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego. W odpowiedzi Polacy zajęli Boczków, który w ten sposób stał się pierwszą wyzwoloną miejscowością Wielkopolski. Pomnik przy drodze do Kalisza upamiętnia to wydarzenie.

Dwór

W Boczkowie znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany na planie litery T. Charakterystycznym elementem jest czterokolumnowy frontowy portyk. Stan samego obiektu można określić jako postępująca ruina, z roku na rok coraz gorszy. Pod dwór można dostać się bez większych problemów, gorzej będzie w czasie lata z uwagi na zaniedbany park.
Park, w którym znajduje się dwór, został założony na początku XX wieku, na miejscu ogrodu użytkowego. Zajmuje powierzchnie 1,7 ha. Od zachodu ograniczony jest drogą biegnącą przez wieś, a od wschodu aleją dojazdową na dawne podwórze folwarczne. Wśród drzewostanu znajduje się dąb szypułkowy.

źródło:http://www.galeriawielkopolska.info/boczkow.html
Pałac w Boczkowie