Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec
Foto Galeria

Zamek Grodziec

Pokaż Zamki i Pałace na większej mapie
LegendyZamku Grodziec

Czerwony Upiór
Będąc na zamku mamy szanse spotkać zjawę w postaci kościotrupa w zbroi i czerwonej opończy. Snujący się duch dba o sprawiedliwość i praworządność. Jak podaje legenda w średniowieczu czerwonego upiora ujrzał kasztelan Jan. Był to człowiek zły i okrutny. Po wizycie zjawy, Jan rozdał swój majątek ubogim, a sam poświęcił się postom i modlitwie. Po śmierci kasztelana w sali rycerskiej wmurowano rzeźbę przedstawiającą jego głowę. Po nim panem na zamku został jego wnuk również Jan. Zapomniał on o przestrogach dziadka, był zły dla ludzi, gnębił służbę i poddanych. Miarka się jednak przebrała, kiedy skazał na śmierć głodową ubogiego chłopa, za nie zapłacenie należnej daniny. Jeszcze w ten sam  dzień za sprawą upiora, z wyrzeźbionej głowy dziadka posypały się dukaty. Po tych wydarzeniach i młody Jan, tak jak wcześniej jego dziad, odmienił swoje życie.

Czarna Prababka
Kolejna zjawa Grodźca to Czarna Prababka. Starsza dama ubrana jest w czarne szaty ze srebrnym krzyżem na szyi. Wielokrotnie pojawia się na zamku, a gdy spotka złego człowieka, krzyż tracił swój blask i staje się matowy. Czarna dama wielokrotnie pomagała mieszkańcom zamku. Kiedyś córka jednego z panów na zamku, miała wbrew swojej woli wyjść za mąż za bogatego lecz nieuczciwego rycerza. Jednak z pomocą Czarnej Prababki w dniu planowanego ślubu  uciekła do swego, nieakceptowanego przez ojca, ukochanego i potajemnie wzięła  z nim ślub. W niedługim czasie, również za sprawa Prababki, wyszły na jaw niegodziwości niedoszłego zięcia. Oszusta szybko pojmano i zabito. Ojciec przebaczył córce i przyjął ją wraz z ukochanym mężem pod swój dach. Ponadto Czarna Prababka podarowała młodej parze swój krzyż, by zawsze mogli rozpoznać złych ludzi. Krzyż przechodził z pokolenia na pokolenie, jednak zaginął w zawierusze wojny trzydziestoletniej.

Zakonnica i Rycerz
W owym czasie władający zamkiem rycerz zakochał się w pięknej zakonnicy. Niedługo potem uprowadził ją z zakonu i poślubił. Płomienna miłość nie trwała długo. Ich występek ukarano śmiercią, a ich zwłoki, z szacunku dla ich miłości, pochowano we wspólnej mogile. W późniejszym czasie na cześć tak wielkiej miłości wykuto tablicę w kamieniu przedstawiającą mężczyznę w zbroi i kobietę w długiej prostej sukni. Tablice możemy dziś oglądać w ratuszu w Lwówku.


Zamek Grodziec Rys Historyczny
Jednym z ładniejszych i godnych polecenia gotycko-renesansowych zamków Dolnego Śląska jest Zamek Grodziec. Wybudowano go na szczycie stromego, bazaltowego, powulkanicznego wzgórza. Pierwsze wzmianki o Grodźcu pochodzą z bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. Kolejna ważna data to rok 1175, kiedy to książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za panowania Henryka Brodatego, ówczesny drewniano-ziemny gród zastąpiono murowanym. W okresie wojen husyckich zamek został zdobyty i splądrowany. W 1470 roku odkupił go Fryderyk I, książę legnicki. To on doprowadził do odbudowy i obecnego stanu tego obiektu. Prace remontowo budowlane zbiegły się ze ślubem jego syna księcia Fryderyk II z księżną Sofią von Hohenzollern. Na poczet tej okazji zorganizowano w zamkowych murach przyjęcie i słynny turniej rycerski. W kolejnym okresie wojennym, jakim był okres wojny 30-letniej, zamek zdobyto i spalono przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Skala zniszczeń na zamku była ogromna, warownia również utraciła swoją wartość militarną. W wyniku tego podjęto decyzję o wysadzeniu części obwarowań. Potem w XVII i XVIII wieku podejmowano, bez większego efektu, próby odbudowy zamku. W 1800 roku właścicielem został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa. Zarządził on prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Prace zakończono po kampanii napoleońskiej i już w latach 30-tych XIX stulecia stał się on celem ówczesnych turystów. Był on pierwszym w Europie zabytkiem specjalnie przystosowanym do celów turystycznych. Kolejne prace budowlane nastąpiły w latach 1906-1908. Ich spuścizną jest muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, hotel i restauracja. Ostatnim właścicielem był Herbert von Dirksen, nazistowski polityk i zaufany współpracownik Hitlera. W latach 1939-45 często przebywał w Grodźcu, gdzie pod koniec wojny został złapany przez Sowietów, a następnie wywieziony przez niemieckich agentów w głąb Rzeszy. W 1945 roku w zamku znajdowały się eksponaty z wrocławskich muzeów oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej. Po II wojnie światowej zamek został splądrowany i spalony przez Rosjan. Odbudowano go częściowo w latach 60-tych XX wieku.
Obecnie zamek można zwiedzać, nocować na nim i wynajmować na różne imprezy. Ponadto na zamku odbywają się imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym, takie jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.

Tekst na podstawie http://www.grodziec.com/home.html http://www.zamkipolskie.net.pl/pages/zamki/grodziec/grodziec_legendy.htm