Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Plac Solny Wrocław

Plac Solny Wrocław Foto Galeria

Plac Solny Wrocław
Foto Galeria 


Pokaż Miejsca na większej mapie
Plac Solny
to pozostałość dawnego średniowiecznego placu targowego we Wrocławiu, przylegającego narożnikowo do Rynku. Miał on  pierwotnie wymiary 84,5 na 94 m i powstał w 1242 w czasie ponowionej po najeździe mongolskim lokacji miasta. Określany był jako Polnische Markt czyli Targ Polski, Salzring Rynek Solny lub Salzplatz Plac Solny. W 1827 ustanowiono na nim pomnik feldmarszałka Blüchera, a plac nazwano jego imieniem czyli Blücherplatz. Po II wojnie światowej powrócono jednak do starej nazwy.
W przeciwieństwie do Rynku, przestrzeń placu jest niezabudowana. Połowę pierzei południowej placu zajmuje klasycystyczny gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822, ponadto znajdują się tam jeszcze trzy historyzujące kamienice. Po wschodniej stronie znajduje się m.in. dawny dom towarowy z pocz. XX w. Na najbardziej zróżnicowana ścianę północną składa się narożny z Rynkiem wieżowiec zbudowany w latach 1930-1932 wg projektu Heinricha Rumpa, budynek dawnej apteki Pod Murzynem, przebudowany w 1928 przez Adolfa Radinga w stylu modernistycznym oraz dwie kamienice: barokowa z około 1700 i historyzująca. Sprawiająca wrażenie najstarszej pierzeja zachodnia jest w istocie bardzo swobodną rekonstrukcją stanu z około 1800 dokonaną w latach 1947-1958.
Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim akcent architektoniczny - iglicę (projekt Adama Wyspiańskiego nawiązujący do Iglicy stojącej od 1948 przy Hali Ludowej) oraz fontannę.

Pod częścią pl. Solnego znajduje się schron
z czasów II wojny Światowej o powierzchni około 1000 m. Schron zdolny jest pomieścić 300 osób. W czasie wojny miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Jedno z nich znajduje się obecnie w damskiej toalecie podziemnej. Twórcą podziemnego obiektu jest Richard Konwiarz.

źrógło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Solny_we_Wroc%C5%82awiu
Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy Plac Solny Wrocław, Festung Breslau
Niemiecki Schron Przeciw Lotniczy
Plac Solny  Wrocław