Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Foto Galeria 2012

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie Foto Galeria

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Jedną z pereł barokowej architektury Dolnego Śląska jest wkomponowane w malowniczy górzysty krajobraz Pocysterskie Opactwo i  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w punkcie obsługi pielgrzyma. Tam po uprzednim pozostawieniu kaucji odebraliśmy bardzo wygodne audio przewodniki. Zwiedzać można również z przewodnikiem lecz audio przewodnik daje nam komfort zwiedzania we własnym tempie.

Pierwszym punktem zwiedzania jest Kościół pw. św. Józefa w Krzeszowie. Miejsce to jest jednym z wartych zobaczenia obiektów krzeszowskiego opactwa. Świątynia ufundowana była przez opata Bernard Rosa założyciela Bractwa św. Józefa. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, które swym malarskim kunsztem stworzył Michael Leopold Willmann. Zatrzymaliśmy się tam na dłuższą chwilę by podziwiać te freski, na których namalowano liczne biblijne sceny przedstawione w wyobrażeniu Willmanna. Jedną z nich jest osobliwe przedstawienie wielbłądów, Willmann nigdy nie widział wielbłądów to też wyobrażał je sobie jako konie w długimi szyjami.
Więcej...

Kolejnym punktem zwiedzania opactwa jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Kościół w latach 1728-35 pełnił funkcje głównej świątyni opactwa cystersów i wstęp do niego mieli tylko mnisi, a ówcześni mieszkańcy Krzeszowa piękno świątyni mogli podziwiać tylko w wielkie święta takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Dziś wszyscy mogą podziwiać przepiękną architekturę, stelle, malowidła, rzeźby i inne elementy wyposażenia sakralnego świątyni. Piękno kościoła daje się odczuć w każdym jego miejscu, a dodatkowo gra światła potęguje bardzo ciekawy nastrój wnętrza świątyni.
Sklepienie bazyliki pokrywają freski autorstwa Georga Wilhelma Neunhertza. W ołatarzu głównym znajduje się cudowny obraz o wymiarach zaledwie 60 x 37,5 cm. Przedstawia on Matkę Bożą z dzieciątkiem. Wedle tradycji ikona została namalowana na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Niepodważalnym faktem jest, że obraz ten należy do najstarszych w Polsce.
Więcej...

Z wnętrz świątyni przechodzimy do Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich. Pełne symboliki śmierci mauzoleum powstawało w 1735 r. Wnętrze stanowią połączone arkadą dwie przykryte kopułami kaplice, a całość jest przepięknie malowana przez Georga Wilhelma Neunhertza. Pochowano tu m.in. w kaplicy północnej znajdziemy nagrobek księcia Bolka I Surowego, a w południowej nagrobek Bolka II Małego.
Więcej...

Pełni zadumy wychodzimy na zewnątrz i idąc przez zabytkowy cmentarz górny a potem dolny kierujemy się do Kaplica Marii Magdaleny i Grobu Pańskiego. Kaplica jest skromna i surowa a w jej wnętrzu znajduje się wierne odwzorowanie grobu Jezusa Chrystusa z bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie. W jego wnętrzu jest ciemno co daje bardzo interesujace wrażenie dla odwiedzajacego.
Więcej...

Kończymy już nasza wizytę w krzeszowskim opactwie. Była to wizyta pełna wrażeń i ciekawych odczuć. Spotkaliśmy się z miłą obsługą, bardzo fajnym systemem przewodników audio i niewygórowanymi cenami. Mogliśmy obcować ze sztuką wyrażoną w przepięknej architekturze, rzeźbach i wnętrzach wypełnionych imponującymi freskami. Monumentalizm budowli, liczna symbolika oraz przepiękne wnętrza nie pozwalają zapomnień o ciekawych subiektywnych odczuciach towarzyszących każdemu z Nas podczas zwiedzania obiektu. Krzeszów oznaczę na mojej mapie podróży jako jedno z miejsc do których warto powrócić.
Autor:Zdrach

Informacje Praktyczne 2012

Plac Jana Pawła II 1, 58-405 Krzeszów
Obsługa Pielgrzyma + 48 75 742 32 79
www.opactwo.eu, obsluga.pielgrzyma@gmail.com,
1. Zasady zwiedzania:
W okresie 1V – 31X:
Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP od 8.00 do 18.00 z przerwą od 12.00 do 12.45
Kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, Kaplica Loretańska i Grób Pański oraz wejście na wierze od godz. 9.00 do 18.00 po uprzednim zgłoszeniu się w Obsłudze Pielgrzyma.
W okresie 1XI - 30IV
Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP od 8.00 do 17.00.
Kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, Kaplica Loretańska i Grób Pański od godz. 9.00 do 15.00 po uprzednim zgłoszeniu się w Obsłudze Pielgrzyma.
Kaplice Kalwarii Krzeszowskiej znajdującej się poza terenem sanktuarium od 9.00 do 18.00
Letni Pawilon na Wodzie i gotycki kościół św. Wawrzyńca w Krzeszówku tylko po uprzedniej rezerwacji w Obsłudze Pielgrzyma.
Wstęp do klasztoru Sióstr Benedyktynek wraz z możliwością zobaczenia zbiorów tylko po uprzednim uzyskaniu zgody sióstr.
Istnieje możliwość zwiedzania opactwa przy pomocy Audio-przewodników w języku Polskim, Niemieckim, Angielskim i Czeskim.
3. Letnie koncerty organowe „Muzyka Dawnych Mistrzów” co roku przez cały lipiec o 11.00 w bazylice o 15.30 w kościele św. Józefa.
4. Parkingi znajdują się przed wejściem na plac sanktuarium
Restauracje:
„Stara Wozownia” Plac Jana Pawła II 3, 58-405 Krzeszów, po lewej stronie bazyliki, 48 75 742 32 79
Noclegi
w Domu Rekolekcyjno - Pielgrzymkowy Sióstr Elżbietanek
ul. Św. Jana Nepomucena 10
58-405 Krzeszów 
tel. 48 75 742 33 35
www.elzbietankikrzeszow.pl, siostryelzbietanki@o2.pl 
w Klasztorze Sióstr Benedyktynek
Pl. Jana Pawła II 5
Krzeszów
58-400 Kamienna Góra
tel. 48 75 742 33 80
e-mail: opactwossbenedyktynek@poczta.onet.pl    
Msze święte w tygodniu:
1 V – 31 X - 7.00, 12.00 i 18.00 Msze święte w niedziele i święta - 7.30, 10.00, 12.00 i 17.00
1 XI - 30 IV - 7.00 i 17.00 Msze święte w niedziele i święta - 7.30, 10.00, 12.00 i 17.00
Kościół św Józefa w Krzeszowie Foto Galeria

Kościół św Józefa w Krzeszowie
Foto Galeria 2012

Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich w Krzeszowie Foto Galeria

Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich w Krzeszowie
Foto Galeria 2012

Widok z Wieży oraz otoczenie Opactwa w Krzeszowie Foto Galeria

Widok z Wieży oraz otoczenie Opactwa w Krzeszowie
Foto Galeria 2012

Kaplica Marii Magdaleny i Bożego Grobu oraz Cmentarze w Krzeszowie Foto Galeria

Kaplica Marii Magdaleny i Bożego Grobu oraz Cmentarze w Krzeszowie
Foto Galeria 2012

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie
Foto Galeria 2020